top of page
Ara

Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları

Yeme bozukluğu olan bireyler, sağlıklarını tehdit edecek düzeyde negatif beslenme alışkanlıklarına sahiptirler. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülür, fakat kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Yeme Bozuklukları
Yeme Bozuklukları

Yeme bozuklukları temelde 3 gruba ayrılır: 


Bulimiya Nervoza belirtileri, ekstrem bir şekilde yeme atakları sonrasında arkasından gelen kusmalar ön plana çıkar. 

Anoreksiya Nervoza belirtileri, ince bir bedene sahip olmayı isterler, kilo almaktan ekstrem bir şekilde korkarlar, beden imgelerinde bozukluk görülür. 

Başka Türlü Adlandırılamayan Yeme Bozukluğu


Yapılan çalışmalara göre, yeme bozukluklarının yaygınlığının ciddi oranda arttığı bulunmuştur. Yeme bozukluklarının nedeni tam olarak bilinemese de risk faktörleri arasında  sosyal, ailesel, psikolojik, gelişimsel, davranışsal ve biyolojik faktörler ile yaşam olaylarının yer aldığı kabul edilmektedir. Tedaviyi geciktirmek hastalığın kronikleşmesine, tedavi sürecinin uzamasına ve zorlaşmasına neden olmaktadır. Psikoterapi ve aile ile işbirliği de önem arz etmektedir. Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi bu konuda profesyonel destek sağlamaktadır.


Ankara Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi ve psikolojik danışmanlık merkezi olarak Yeme Bozuklukları hakkında bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.bottom of page