top of page
Ara

Tik Bozuklukları

Tik Bozuklukları

Birçok insan bir noktada belirli kaslarda spazm benzeri hareketler yaşar. Tikler ve seğirmeler olarak bilinen bu hareketler genellikle göz kapaklarını veya yüzü etkiler. Bununla birlikte, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilirler.

Tik Bozuklukları
Tik Bozuklukları

Çoğu durumda, tikler ve seğirmeler zararsız ve geçicidir. Ancak bazı durumlarda, bunlara bir tik bozukluğu neden olabilir. Tik bozuklukları genellikle tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilir.


Tiklerin çoğu şiddetli değildir. Bu nedenle, bir kişinin yaşam kalitesi üzerinde çok az etkisi vardır. Ancak bazı durumlarda, tikler yıkıcı ve rahatsız edici olacak kadar sık meydana gelebilir. Yaptıklarında, okul, iş ve sosyal yaşam dahil olmak üzere bir kişinin hayatının birçok alanını etkileyebilirler.


Tik bozukluklarının tedavisi, durumun ciddiyetine bağlıdır. Çoğu durumda, tedaviye gerek yoktur ve tikler kendi kendine düzelir.


Diğer durumlarda, doktorlar davranışsal terapi, ilaç veya ikisinin bir kombinasyonunu reçete edebilir. Davranışsal terapi, insanların tik semptomlarını yönetmeyi ve tik sıklığını azaltmayı öğrenmelerine yardımcı olur. İlaçlar tipik olarak tik sıklığını azaltmak ve bir kişinin günlük yaşamını iyileştirmek için kullanılır.


Ankara Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi ve psikolojik danışmanlık merkezi olarak Tik Bozuklukları hakkında bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsinizbottom of page