top of page
Ara

Okul Reddi

Okul Reddi

Okul reddi, çocuğun okula gitmeyi kabul etmeme, gittiği zaman dersler ve etkinliklere katılmakta zorlanma yaşaması, okula gitme konusunda kaygı yaşama ve kimi zaman somatik yakınmalarında (karın ağrısı, mide bulantısı, baş ağrısı gibi) eşik edebildiği bir durumdur.

Okul Reddi
Okul Reddi

Genellikle okula ilk başlangıçlarda görülebileceği gibi sonraki zamanlarda da ortaya çıkabilir. Okul reddinin nedenleri okul korkusu, ayrılma kaygısı, sosyal fobi ya da akran zorbalığı gibi nedenlerden kaynaklı olabilir. Ebeveynlerin sakin tutum ve endişelerini belli etmemeleri, öğretmenlerin olumlu ve destekleyici tutumu çocuğun motivasyonunu artıracaktır. Bu süreçte aile ve okulun işbirliği içinde olması önemlidir. 


Okul reddine müdahale edilmemesi durumunda sosyal uzaklaşma, okul performansında düşme ve aile içi çatışmalarda artma yaşanabileceğinden zorlanmalar yaşanması durumunda uzman desteği almak önemlidir. Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi bünyesinde okul reddinin günlük rutinde bozulmaya sebep olmaması için alanından uzman terapistlerimizden profesyonel destek alabilirsiniz.


Ankara Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi ve psikolojik danışmanlık merkezi olarak Okul Reddi hakkında bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.bottom of page