top of page
Ara

Konuşma ve İletişim Bozuklukları

Konuşma ve İletişim Bozuklukları

Konuşma ve iletişim bozukluğu, bir kişinin konuşma, iletişim, dil veya bunların bazı kombinasyonlarında zorluk çekmesi anlamına gelir. Bu, kelime telaffuzunda, yazılı dilde veya sözlü ve sözlü olmayan iletişimi anlama ve katılmada kendini gösterebilir.

Konuşma ve İletişim Bozuklukları
Konuşma ve İletişim Bozuklukları

İletişim bozuklukları, çok çeşitli nedenlerle çok çeşitli insanları etkiler. Çocuklar için tanı, bir ebeveynin veya öğretmenin, bir çocuğun konuşma gelişiminin yaşıtlarına kıyasla belirgin şekilde geciktiğini fark etmesinden sonra gelebilir.


Birçok bozukluk gibi, semptomlar hafif ila çok şiddetli arasında değişebilir. Hafif bir kekemelik kadar sınırlı veya iletişim kurmak için konuşmayı veya dili kullanamama kadar şiddetli olabilir.


Çoğu yaşam komplikasyonu veya bozukluğunda olduğu gibi, bir sorun ne kadar erken teşhis edilirse, uzun vadeli sonuçlar o kadar iyi olacaktır. Neyse ki, erken müdahalenin devreye girdiği yer burasıdır. Erken müdahale, genellikle daha iyi iletişim için bir strateji geliştirmelerine yardımcı olmak için bir kişinin hayatındaki ilk adımdır. 


Ankara Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi ve psikolojik danışmanlık merkezi olarak Konuşma ve İletişim Bozuklukları hakkında bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsinizbottom of page