top of page
Ara

Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı bir evladın umduğu kabul edilme, tanınma, sevgi ve ilgiyi almadığında his ettiği duygusal acıyı tanımlar. Yani, bir çocuğun ihtiyacı olan şeyi alan üçüncü bir kişiyle ilgilidir.

Kardeş Kıskançlığı
Kardeş Kıskançlığı

Kıskançlık karmaşıktır çünkü birkaç duyguyu içerir: çaresizlik, utanç, düşük özgüven, korku ve öfke kıskançlıkla ortaya çıkabilecek duygulardır. Bu duygular çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkileyebilir ve aile içi çatışmalara neden olabilir. Prensip olarak kıskançlık yaşa değil, olaylara bağlıdır. Kardeş Kıskançlığı her yaşta ortaya çıkabilir. En çok bilineni ise yeni bir kardeşin doğumuyla ortaya çıkan kıskançlıktır. 


Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi ebeveynlerin çocuklarının birbirini kıskanıp kıskanmadığını anlamalarına yardımcı olabilir. Terapistler burada kardeşlere destek olurlar. Çocuklara ebeveynlerin dikkatinin diğer kardeşlerde odaklanabildiğini gösterirler. Ebeveynler ile birlikte de ayrıca çocukların farklı ihtiyaçlarına duyarlı şekilde yanıt vermeyi çalışabilirler.


Ankara Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi ve psikolojik danışmanlık merkezi olarak Kardeş Kıskançlığı hakkında bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsinizbottom of page