top of page
Ara

İstismar

İstismar

İstismarın farklı çeşitleri vardır, bunlar fiziksel, cinsel, sözlü veya duygusal boyuttadır. Fiziksel istismar, çoğunlukla yasal vasiler tarafından  uygulanan fiziksel şiddet ve ağır cezaları içerir. Cinsel istismar veya cinsel taciz, kız ve erkek çocukların üzerinde veya önünde, iradeleri dışında gerçekleştirilen her türlü cinsel eylemdir. Sözlü istismar hakaretler veya aşağılamalar yoluyla bir kişinin onurunu ve güvenliğini zedelemek için spontane veya tekrarlı aşırı dil kullanımıdır.

İstismar
İstismar

Duygusal istismar sadece tamamen kişilerarası duygusal düzeyde gerçekleşir. Genellikle ebeveynler ve çocuklar arasında, iş yerinde, romantik ilişkilerde, veya arkadaşlar arasında bulunabilir. Yıllar sonra bile kurbanlar yeme bozuklukları, uyuşturucu ve alkol kötüye kullanımı gibi anormallikler gösterirler. Borderline bozukluklar, depresyon ve anksiyete bozuklukları da istismardan kaynaklanabilir.


Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi istismara ve şiddete maruz kalmış kişilere özellikle duygularını ifade etmeleri için güvenli bir alan sunarak, kaynaklarını güçlendirerek ve zor duyguları daha iyi işlemek için teknikler öğreterek destekler. Travma çalışmasıyla (EMDR) ile özellikle travmatik anıların çözümlenmesi için yardımcı olurlar ve istismardan kaynaklanan diğer sorunları da ele alırlar. 


Ankara Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi ve psikolojik danışmanlık merkezi olarak İstismar hakkında bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.


bottom of page