top of page
Ara

Çocukluk Mastürbasyonu

Çocukluk Mastürbasyonu

Çocukluk çağı mastürbasyonu, çocuğun genital bölgesiyle oynayarak kendini uyarması ve rahatlaması olarak tanımlanır. Çocukta mastürbasyon sonucu görülen haz ve sonrasındaki rahatlama, erişkinin aldığı cinsel haz ve doyumdan farklıdır. Çocukluk çağındaki mastürbasyona genellikle erotik düşler eşlik etmez. 

Çocukluk Mastürbasyonu
Çocukluk Mastürbasyonu

Çocuklarda görülme sıklığının 4 yaş dolaylarında arttığı ve kız çocuklarında erkek çocuklarına göre daha fazla görüldüğü bulunmuştur. Mastürbasyon esnasında kalçaların kasılması, ritmik pelvik hareketler, terleme, inleme veya homurdanma şeklinde ses çıkarma, yüzde kızarma, düzensiz ve sık solunum şeklinde semptomlar gözlenir.  Bu belirtiler yetişkin cinsel eylemlerine benzemesi nedeniyle ailelerde çocuklarında erken cinsellik başladığına dair korku ve endişe yaratır. Ailelerin utanç ve suçluluk duyguları sebebiyle çocuklarına karşı öfke ve cezalandırmaya başvurması görülebilir. Bu yüzden aile ve çocuğun işlevselliğini negatif yönde etkileyen bu durumun uygun müdahalelerle giderilmesi oldukça önemlidir. Eğer mastürbasyona sebep olan belirgin bir problem var ise (ilgisizlik, kaygı, enfeksiyon, istismar gibi) bu faktörü ele almak ve buna çözüm bulmak gerekmektedir. 


Çocukta mastürbasyonun sıklıkla gözlenmesi dikkat edilmesi gereken bir husus olabilir. Örneğin, oyun çağındaki çocuğun oyununu bölerek mastürbasyon yapması üzerinde durulması gereken bir durumdur. Çocukluk dönemindeki mastürbasyonla ilgili Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesinden destek alabilirsiniz.


Ankara Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi ve psikolojik danışmanlık merkezi olarak Çocukluk Mastürbasyonu hakkında bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsinizbottom of page