top of page
Ara

Çocukluk Dönemi Korkuları

Çocukluk Dönemi Korkuları

Korku, bebeklik itibariyle bizi tehlikelere karşı koruyan ve hayatta kalmamız için gerekli olan bir duygudur. Çocukların farklı yaşlarda, farklı korkular geliştirmeleri genellikle anne babalar için endişe verici olabilir.

Çocukluk Dönemi Korkuları
Çocukluk Dönemi Korkuları

Gölgelerden, karanlıktan, canavarlardan hatta sifon sesinden korkmak gibi. Pek çok korku çocuk gelişiminin karakteristik bir parçasıdır ve bebeklikten ergenliğe kadar kendini farklı şekillerde gösterebilir. Çocuğun gelişimi ilerledikçe yaş dönemine özgü olan korkular da zamanla kendiliğinden kaybolur. Bu yüzden ebeveynlerin kabul edici, pozitif, yatıştırıcı ve destekleyici tutumları bu korkuların kaybolması için önemlidir.


Endişelenmek için önemli olan faktör ise korkunun süresi ve yaş dönemine uygun olup olmadığıdır. Bazı korkular çocukların hayal güçlerinin gelişimiyle birlikte görülebilir. Örneğin, onlar için buzdolabının sesi korkunç bir aslana benzeyebilir. Okula başlangıç çağındaki çocuklarda ebeveynden ayrılma ve okul korkusu görülebilir. Yaş ilerledikçe bu korkuların yerini sosyal ilişkiler ve bedensel yaralanmalarla ilgili korkular alabilir. Çocukların korku duygusuyla baş edebilmeleri zaman alır.


Çocuğunuza destek olmak isterseniz Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi destek alabilirsiniz.


Ankara Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi ve psikolojik danışmanlık merkezi olarak Çocukluk Dönemi Korkuları hakkında bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsinizbottom of page