top of page
Ara

Boşanmış Aile Çocukları

Boşanmış Aile Çocukları

Aileler için belki de en zor konulardan biri, çocuklarına boşanma kararlarını açıklamaktır. Boşanma, yalnızca çiftler arasında yaşanan bir süreç değildir. Boşanan çoğu çift aynı zamanda ebeveyn olduğu için boşanma çocuklar bakımından da oldukça önemli bir süreçtir.  

Boşanmış Aile Çocukları
Boşanmış Aile Çocukları

Ebeveynlerinin boşanması her çocuk üzerinde farklı bir etki bırakır ve duygusal anlamda yaşadıklarını farklı biçimde ifade ederler. Çocuğun yaşı, kişiliği, büyüdüğü çevre ve ebeveynlerin bu süreçteki tutumları bu kısımda belirleyici rol üstlenir. Boşanma kararının verilmesine kadar geçen süreç ve boşanma sonrası dönem, çocukları negatif yönde etkilemektedir. Çiftlerin evlilik çatışmasından doğan problemlerin, kendi seçimleri olmayan bir sürecin şahidi ve sonuçlarının mağduru olmaktadırlar. Çiftlerin birbirleriyle yaşadıkları sorunlardan dolayı evde huzursuz bir ortam oluşmakta ve çocukların bu süreçte duygusal olarak destekleneceği kaynaklar azalmaktadır. Boşanma sonucunda çocuklar psikolojik bir yıkım yaşarlar çünkü aile dağılmış, baba veya anneden birisi evden uzaklaşmış ya da her ikisi de çocuğu terk ederek onu ortada bırakmıştır. Böyle bir durum çocukların psikolojilerini olumsuz etkilemektedir. Çocuklarda kayıp duygusu, üzüntü, regresif davranışlar, kendini suçlama, mastürbasyon, bakım verene yapışma, içe kapanma ve ilişki kurmayı reddetme, öfkenin dışa vurumu, uyku bozuklukları görülebilir. 


Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi; çiftlere, boşanma sürecini sağlıklı bir biçimde atlatabilmek ve çocukların bu süreçten olumsuz etkilenmemesini sağlayabilmek için yardımcı olmaktadır.


Ankara Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi ve psikolojik danışmanlık merkezi olarak Boşanmış Aile Çocukları hakkında bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz

         

            

bottom of page