top of page
Ara

Boşanma

Boşanma

Boşanma, hukuki bir karar ile evliliğin tamamen sona ermesidir. İstatistiksel veriler gösteriyor ki boşanma önemli bir sosyal problemdir. Ülkemizde de hızla artış göstermektedir. Travmatik bir olay olarak algılanabilen boşanmanın ardından kişiler stres tepkileri gösterebilmekte ve olaya bağlı olarak farklı psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir.

Boşanma
Boşanma

Boşanmanın kadınlar üzerindeki etkilerine bakacak olursak sevgisizlik, güvensizlik, mutsuzluk, karşı cinse karşı soğukluk, suçluluk görülebilmektedir. Erkekler üzerindeki etkileri ise alkol bağımlılığı, gece hayatı, kendini ispat etmeye çalışma, görülmektedir. 


Boşanma sürecini daha sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için eşlerin başa çıkma ve dayanıklılık düzeylerini artırmak, sosyal destek sağlamak ve bilişsel çarpıtmaları daha işlevsel düşünceler haline getirmek fayda sağlamaktadır. Boşanma sürecinde bir uzmandan destek alan bireyler, sonrasında yeni yaşamına daha güçlü ve pozitif bir şekilde başlayabilmektedir.


Boşanma sürecinde psikolojik açıdan zarar görmek istemeyen çiftlere, Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi bünyesindeki ruh sağlığı çalışanlarımız profesyonel destek sağlamaktadır. 


Ankara Doç. Dr. Dursun Karaman Psikiyatri Merkezi/Muayenehanesi ve psikolojik danışmanlık merkezi olarak Boşanma hakkında bilgi ve randevu almak için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz.  

bottom of page